top of page

Плани-конспекти уроків з трудового навчання

Відділ освіти , молоді та спорту

Вижницької райдержадміністрації

Чорногузівська ЗОШ І – ІІІ ступенів

Цикл уроків для 7 класу

                                         Варіативний модуль

      “Технологія оздоблення виробів із деревини геометричним різьбленням”

Розділ 1. “Основи технології оздоблення виробів геометричним різьбленням” .(4 години) вчителя трудового навчання Чорногузівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Чернівецької області Вижницького району Іванюка Любомира Тарасович

                                          Урок 1-2 Тема.

Технології оздоблення виробів геометричною різьбою.

Мета: Коротко ознайомити учнів з історією розвитку геометричного різьблення, видами різьблення та виробами оздоблених геометричним різьбленням, породами деревини, що використовуються для різьблення, елементами геометричної гуцульської різьби по дереву.

Тип уроку – бінарний.

Основні поняття: геометричне різьб­лення, тригранно-виїмкове різьблення, «кільчасте письмо», «кривулька», «парканець» та інші назви елементів.

Обладнання: олівці середньої твердості, гумка , лінійка циркуль ,зошит у клітинку.Фотопрезентація на мультимедійних носіях.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, математика, художня культура.

Очікувані результати навчальної діяльності: знати види виробів оздоблених геометричним різбленням,розрізняти породи деревини які використовуються для геометричного різьблення, уміння розробляти нескладні орнаментальні композиції ,знати способи поділу кола на частини.

                                         Структура уроку

I. Організаційний частина

II. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів

III. Вивчення нового матеріалу

IV.практична робота .

V. Підсумки уроку.

VI.Домашнє завдання.

                                           ХІД УРОКУ

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ Фронтальна бесіда.

    У чому відмінність і що спільного між поняттями «опорядження» - та «оздоблення»? Узагальнюючи відповіді учнів, учитель нагадує, що оздобленням називають процес надання виробу красивого зовнішнього вигляду за допомогою яких-небудь прикрас, а опорядження — це процес надан­ня виробу закінченого, готового вигляду. Для усвідомлення учнями сутності цих понять, учитель демонструє вироби, оздоблені різними техніками різьблення та опорядження лакофарбовими матеріалами .

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    Розповідь учителя художньої культури. Достеменно не відомо, коли людиною вперше було виготовлено виріб, прикрашений узором, коли виникло мистецтво оздоблення виробів. Археологами віднайдено написи, малюнки на кам'яних ске­лях, вироби з кісток, прикрашені малюнками, які да­туються десятками тисяч років до нашої ери. Найдавніші пам'ятки народного мистецтва на території сучасної України датуються близько 20 тис. років до нашої ери. Це вироби з кістки, оздоблені геометричним різьбленням. Їх розкопали археологи на території Чернігівської області. Предметів із дерева з тих часів не збереглося.Під час розкопок скіфських курганів (поховань) віднайдені вироби з дерева, золота, кістки прикрашені геометричними орнаментами, кольоровими розписами, склом, бурштином,золотом.

     Сьогодні народні умільці застосовують різні техніки різання деревини, основними елементами яких є геометричні орнаменти або стилізовані тваринні чи рослинні мотиви. Малюнки, перенесені на поверхню заготовки з деревини, виконують спеціальними різальними інструментами: долотами,ножами-різаками, різцями, стамесками. Залежно від способів виконання малюнка на заготовках з деревини їх можна умовно об'єднати в чотири групи: поглиблене або плоско-рельєфне, рельєфне, прорізне, скульптурне або об'ємне. А зараз презентацію “Види виробів, оздоблені геометричним різьбленням” Геометричний орнамент в різьбі дерева – це фігури, які мають геометричну форму в різних комбінаціях. Виконується така різьба у вигляді прямолінійних і дугоподібних елементів ножиком-косячком і півкруглими стамесками. Цей вид різьби поширений через простоту виконання, невеликого набору інструментів, що використовуються при роботі. Геометричні орнаменти при певному освітленні добре прикрашають виріб і придають йому естетичний вигляд.

     Є такі елементи геометричної різьби:

Трикутники – трикутні заглиблення; спочатку прорізується наскрізна лінія всіх граней трикутника з нахилом стамески, потім робляться бокові зрізи.

Трикутники з зубчиками; середня лінія зубчика робить ромби.

Ромби – це два ряди трикутників зі з’єднаними вершинами.

Ланцюжок – це два ряди трикутників з з’єднаними основами.

Вітейка – це малі трикутники в два ряди, зі зміщеним одним рядком на один крок.

Змійка – це два рядка трикутників, але один ряд зміщений в інший.

Ялинка – така різьба, де два ряди різних по розміру трикутників.

Сколиші – комбінація трикутників, вписані рядами в великий трикутник або ромб.

Луска пряма – прорізати наскрізні лінії сітки, потім вирізати сторону кожної луски.

Вічка – це різьба, коли з нахилом на обидві сторони від середньої лінії роблять наскрізні прорізи, потім вирізають напівкруглою стамескою.

Ліхтарики – це вид різьби, коли ріжуться доріжки сітки, потім одинокі вічка поздовжнього і поперечного напрямку.

Сходинка – це трикутники, з’єднані прорізними лініями поперек стрічки. Сходинка з зубчиками – це вид різьби, коли спочатку надрізуються зубчики, потім ріжеться сходинка.

Кущики – це напіввічка в гармонії з з’єднаними трикутниками.

Сотки – це співзвучність рядів, заглиблених у вигляді чотирикутної піраміди вершиною до низу.

Кубики – це сходинки, які переплітаються.

Сяяння з зубчиками.

Сяяння обрізне по контуру. 

         Орнаментальні мотиви: а — «скриньки»; б — «тарнички»;в — «гадючки»;

г — «дужки»; д — «копитця»; є — «доріжка»;є — «плаїки»; ж — «парканець»;

з — «ряска»; и — «зубчики»;і — «моршінки»; к —, «кривульки»;

л — «комбіновані зубці»; м — «півширинки»; н — «завиванки»; о— «ширинка»; п — «копаниці» .Для різьби використовують такі породи деревини: липа, горіх, бук, груша, явір, черешня, дуб. Кожна з порід має свої фізичні, технологічні та механічні властивості. Дуб і горіх - гарну текстуру. Наприклад грушу переважно використовують для студентських робіт. Адже на груші добре видно правильність виконання геометричної різьби, через її високу пластичність. Кожен матеріал має свої переваги та недоліки. Демонструю зразки деревини.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

1.Повторення правил техніки безпеки при роботі з креслярським інструментом. 2.Розповідь вчителя математики про способи поділу кола на частиниза допомогою креслярського інструменту.

3.Виконання практичної роботи.Намалювати ,на вибір шість елементів геометричної різьби у робочому зошиті .

V. ПІДСУМКИ УРОКУ .

Оцінювання учнів.

VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.На основі елементів геометричної різьби розробити два орнаменти розміром 100мм. на 100мм., однин з яких стане орнаментом для майбутнього виробу на наступному уроці. Орнамент може бути виконаний у колі ,або квадраті. Робота з підручником. Правила техніки безпеки при виконанні геометричної різьби.

 

 

              Урок 3-4

                          ТЕМА: «Геометрична різьба по дереву»

Мета уроку: Навчити учнів прийомам виконання геометричної різьби. Розвивати творчі здібності у процесі залучення їх у художньо-конструкторську діяльність. Виховна мета уроку: Удосконалювати естетичне та економічне виховання учнів, сформувати творче початок в учнів, виховувати ініціативу і самостійність у трудовій діяльності.

Розвиваюча мета уроку: розвинути у школярів уміння застосовувати наявні знання на практиці, самостійно, сприяти розвитку естетичних і художніх здібностей.

Тип уроків : комбінований

Обладнання: Зразок для виготовлення виробу, скісний різець , прямий різець, вимірювальні лінійки, олівці, циркулі, наждачка, слайди”Види художньої різьби по дереву”, креслення виробу, зразки виробів оброблені художньою різьбою по дереву. Навчальне відео по виконанню геометричної різьби.

                                             ХІД УРОКУ

І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

а/ Перевіряю по журналу відсутніх, призначаю чергових по майстерні.

б/ Перевіряю готовність учнів до уроку :стан спецодягу, шкільне приладдя, зовнішній вигляд учнів.

в/ Запитую в учнів які питання виникли у них до попереднього уроку.

2. Вхідний інструктаж.

а/ Повідомляю учням тему уроку, при цьому звертаю увагу учнів на те, як ця тема звучить. Налаштовую учнів на робочий лад.

б/ Повідомляю учням навчальну мету уроку. Докладно пояснюю учням яку інформацію вони мають засвоїти і запам'ятати на уроці, які набути вміння і навички: розмітка різьблення геометричного орнаменту, прийоми роботи різцями, навчитися виконувати елементи геометричної різьби.

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ПОПЕРЕДНЬОГО МАТЕРІАЛУ.

Повторення раніше пройденого матеріалу на попередніх заняттях, пов'язаних за змістом з темою сьогоднішнього уроку, тому-то тема попереднього уроку «Поняття про геометричне різьблення. Обладнання, інструменти та пристосування для різьби по дереву. Підбір матеріалу» є частиною загальної теми «Різьба по дереву» проводжу не оглядовий, а індивідуальне опитування учнів. Намічаю прізвища учнів, яким потрібно відповісти на питання.Запитання для усної форми відповіді:- які види обробки деревини ви знаєте?;- які властивості деревини слід враховувати при виборі способу обробки дерев'яних виробів?;- назвіть деревні породи, які найбільш підходять для обробки їх геометричній різьбленням;- назвіть обладнання, інструменти і пристосування, застосовувані для виготовлення геометричної різьби по дереву;- назвіть які вироби оздоблені геометричною різьбою ви знаєте;- яким чином перевірити справність інструмента до роботи інструмент до роботи?;- назвіть, які правила техніки безпеки треба виконувати при обробці виробів з деревини, геометричною різьбою.

 

ІІІ. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

 

Розповідаю учням, на яких виробах буде виконуватися геометрична різьба по дереву.

 

Демонструю учням виріб, яке вони згодом будуть виготовляти – декоративну вставку в інтерє’р(панно).

 

Пояснюю дітям технологічні особливості цього виробу, особливості використання його в побуті.

 

Показую учням вироби з різними конструкціями і орнаментами.(можна у вигляді презентації ,якщо немає справжніх)Розбір креслення. Встановлення послідовності виготовлення виробу.

 

Надаю учням креслення виробу, де зображена форма виробу, його габаритні розміри, розміри окремих елементів виробу.

 

Демонструю учням навчальне відео. Це допоможе учням краще орієнтуватися в технологічному плануванні виготовлення виробу.

 

Пояснюю учням про послідовність виконання технологічних операцій, інструменти та пристосування, які будуть використані для кожного етапу виконання робіт, а також встановлюю скільки часу буде потрібно на виконання кожної технологічної операції:

 

а) підготовка заготовки під обробку її різьбленням; б) розмітка елементів поля різьби; в) прорізування скісним різцем; г) підрізанням різцем, одержання елемента геометричного різьблення; д) остаточна обробка виробу

 

Пояснюю учням про особливості виконання кожного етапу роботи:

 

а) стандартні породи деревини для виконання виробів, оброблених геометричній різьбленням: липа,горіх, бук, груша; б) розмітка елементів різьби: трикутник, ліхтарик, кубик, вічко, клин, ромби, стільники; прорізування скісним різцем деревину у наміченому елементі на глибину 2-3 мм.; в) підрізання граней елементів вздовж і поперек волокон деревини; г) остаточна обробка різьбленого контуру різьби, обробка дрібнозернистим шліфувальним папером різьбленого поля виробу.

 

Розповідаю учням про інструмети та пристосуваннях, які застосовуються при виготовленні геометричної різьби. Як потрібно підготувати інструмент до роботи. Розповідаю їм про пристрої різних пристосувань, застосовуваних у виконання різьби, про вибір і використання шліфувального інструменту.

 

Демонструю дітям прийоми роботи різцями. На початку в звичайному, робочому режимі показую їм, як утворюються елементи геометричної різьби. Потім в уповільненому темпі, так щоб кожне робоче рух зафіксувалося і запам'яталося учням. Після цього знову в звичайному режимі демонструю процес виконання різьблення по дереву.

 

Таким чином учні добре засвоюють правильність виконання роботи, рух рук інструменту в цілому.

 

Розповідаю учням про самоконтроль в процесі виконання роботи і показую прийоми самоконтролю: працювати потрібно добре загостренимним інструментом, так як погано заточений скісний різець мне, а не ріже деревину; при правильній роботі, при точному підрізувані від деревини відділяється маленька пірамідка, якщо цього не відбувається треба заново зарубати і підрізати елемент різьби. Для більш чіткого виду елемента слід наколоти різцем по цим лініям в глибині елемента.Розповідаю учням про раціональну організацію робочого місця при різьбі по дереву:- різбляр не повинен працювати в тісноті, особливо при виконання виробів великого розміру;- виконувати геометричну різьбу слід на верстаку, де з допомогою гвинтових затискачів можна закріпити оброблювану заготовку;- для закріплення заготовок на верстаті, можна використовувати спеціальні державки, які бувають торцеві, кутові, фігурні, і виготовляють їх з липи.

Пояснюю учням правила техніки безпеки при виконанні елементів різьблення можна тримати руки перед інструментом:

 

Працювати слід тільки добре заточеним інструментом.

Виконувати роботу слід тільки справним інструментом.

При виконанні елементів художньої різьби потрібно використовувати різні затискачі і держаки.Пояснюю учням, які можливі помилки можуть виникнути в роботі.Отримання нерівної межі при підрізуванні різцем. Отримання нерівної, вм’ятої межі на місці зрізу. Недостатня глибина зарубування може призвести до повторення виконання різьби. Різна глибина різних елементів різьби при неуважній, безконтрольній роботі.Підсумок вступного інструктажу.Задаю запитання та завдання по технології і процесу виконання геометричної різьби:Розкажіть, які ви знаєте інструменти та пристосування для виконання геометричної різьби. Як потрібно організувати робоче місце різбляра.

IV. ПРОМІЖНИЙ ІНСТРУКТАЖ. САМОСТІЙНА РОБОТА УЧНІВ.

Роздаю учням заготовки та інструменти. Учні перевіряють їхню справність. Приступаючи до роботи, учні на першому етапі підготовляють поверхню деревини до обробки її різьбленням. При цьому стежу за правильністю та точністю виконання учнями такої операції як шліфування. Після виконання цієї роботи учні приступають до виконання розмітки елементів різьби на заготовці. При виконанні хлопцями цієї роботи потрібно домогтися того, щоб чітко був розммічений кожен з елементів геометричної різьби. Підходжу до кожного учня і перевіряю правильність виконання цієї роботи.

 

Приступаючи до виконання учнями елементів різьблення, потрібно стежити за правильністю проведення ними прийомів різьби, які вони будуть освоювати, і вдосконалювати згодом на заняттях. При необхідності, нагадую учням основні правила виконання різьби, а також правила безпеки праці під час виконання геометричної різьби.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Оцінюю роботи учнів, звертаю увагу класу на помилки в роботі. Виділяю найбільш вдалі роботи. Пояснюю, як виправити помилки, що потрібно врахувати, щоб їх не допустити. Виставляю оцінки учням, призначаю чергових по майстерні.6. VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Скласти 2 орнаменти з елементів геометричної різьби в робочому зошиті полі розміром 100 на 50 мм.

 

 

5клас     трудове навчання

Тема уроку:

Технологія робіт лобзиком.

Правила безпеки при роботі лобзиком.

Організація робочого місця.

 

Мета уроку.

Навчальна:

  • формування практичних умінь та навичок роботи з лобзиком;

  • закріплення знань про фанеру та ДВП.

Розвиваюча: 

  • розвивати в учнів вимірювальну точність, окомір.

Виховна:

  • виховувати акуратність, виконавчу дисципліну, терпіння та творче ставлення до праці.

 

Об’єкт навчальної праці: проектний виріб (контурна іграшка або брилок для ключів).

 

Обладнання: фанера (4-5 мм), лінійка, олівець, копірка, ескіз, лобзик, свердло, шуруповерт, проектор, комп’ютер

                        

Тип уроку: формування практичних вмінь та навичок.

 

План уроку

І. Організаційна частина (2хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів  

    (8хв)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (2хв)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (2хв)

 V. Практична робота (26 хв)

VI. Підсумок уроку (5хв)

 

Хід уроку

І. Організаційна частина. (2хв)

- перевірка присутніх;

- призначення чергових.

 

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (методом бесіди з’ясовують питання) (8хв)

  1. Який матеріал називають фанерою?

  2. Де використовується фанера?

  3. З якого матеріалу виготовляють фанеру?

  4. Що таке шпон?

  5. Розшифруйте назву ДВП

  6. З чого виготовляється ДВП?

7. За рахунок якої операції, звичайне ДВП стає ціннішим

    матеріалом?

8. Перелічіть правила безпечної роботи під час пиляння.

 

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності. (2хв)

На цьому уроці ми продовжимо з вами оволодівати уміннями працювати з ручним інструментом для обробки фанери – лобзиком

 

Лобзик призначається для випилювання по фанері або тоненьких дошках, криволінійних профілів (вчитель демонструє лобзик).

При випилюванні лобзиком використовують випилювальний столик, що закріплюється на верстаку. Працюють сидячи і слідкують, щоб пила рухалась під лінією розмітки, залишаючи припуск на обробку. Частота руху 60-100 подвійних ходів за хвилину.

Перш ніж приступити до роботи, інструменти треба привести в робочий стан, випробувати і підготувати все необхідне для роботи.

 

 

1. Підготовка матеріалу  до роботи.

Як матеріал для випилювання (для початківців)  рекомендується використовувати фанеру  товщиною 3-5 мм, але високої якості. Перед нанесенням малюнку через копірку варто оглянути ребра взятого шматка фанери; якщо є навіть невелика ділянка, де середній шар чи шари мають «порожнечу», такий шматок використовувати не можна. Варто звернути увагу на нерівності фанери, сховані порожнечі і наявність у верхніх шарах сучків - при випилюванні вони можуть відскочити. 

2. Інструменти і пристосування для випилювання лобзиком.

Для випилювання виробів з фанери необхідний такий набір інструментів і пристосувань: металевий лобзик, тонке шило з ручкою, невеликі напилки або надфілі, копіювальний папір (копірка), лінійка, олівець, спеціальна дощечка з струбциною, який ще називають столик для випилювання.

 

 

 

 

 

 

 

3. Будова лобзика. Пилочки, правила і прийоми їх  закріплення.

 

 

 

 

  1, 5 - затискачі; 2 - пилочка; 3 - рамка; 4 - ручка.

Металевий лобзик являє собою рамку, яка нагадує букву П, на вільних кінцях якої поміщені гвинтові затиски і  ручка. У затискачі вставляють пилочку. Обов'язкова умова гарної роботи лобзика - це натяг закріпленої пилочки, що досягається здавлюванням вільних кінців лобзика перед закріпленням.

 Порядок закріплення пилочки: спочатку її міцно закріплюють у нижній гвинтовий затиск біля ручки, причому зуби пилочки повинні бути нахилені також убік ручки. Перед закріпленням у другому (верхньому) затиску варто здавити вільні кінці лобзика і, вставивши інший кінець пилочки у верхній затиск, міцно закріпити його цим затиском. Гарний натяг пилочки забезпечує нормальну роботу лобзика, тобто точне проходження пилочки по сліду нанесеного на фанеру малюнка, що є обов'язковою умовою при виконанні випилювання, особливо дрібних орнаментів.

Рекомендується три способи стискання кінців лобзика. Перший - простим стисканням кисті руки. Якщо це важко, застосовують інший спосіб. Він полягає в тому, що рамку лобзика впирають в край столу верхньою планкою і злегка натискають грудьми на ручку. Рамка лобзика небагато зігнеться, і в такому положенні лобзика пилочку закріплюють у верхньому затиску. Після ослаблення натиску на рамку пилочка випрямиться і натягнеться. Третій - за допомогою спеціального приспособлення.
 

 

 

 

 

4. Переведення малюнку на фанеру чи на інший матеріал.

Розташовувати  малюнок на фанеру потрібно компактніше, щоб відходів було якнайменше. При копіюванні малюнку  на фанеру все треба зафіксувати кнопками. При цьому широку сторону малюнку потрібно розташовувати на фанері уздовж лінії, по якій фанера гнеться легше, а вузьку - поперек цієї лінії. Обводити малюнок  потрібно олівцем, намагаючись точно дотримуватись лінії малюнка. Закінчивши копіювання, обов'язково треба перевірити, чи немає пропусків у дрібних контурах орнаменту. 

 

5. Правила випилювання.

При випилюванні намагайтеся не нахиляти лобзик, тримаєте його вертикально, вільною рукою повертайте фанеру з малюнком так, щоб лінія малюнку підходила під пилочку, а не навпаки, причому пилочка повинна увесь час знаходитися в круглому отворі фіксуючої дощечки. При дуже крутих поворотах потрібно зробити спеціальні рухи лобзиком, не натискаючи на пилочку і поступово повертаючи фанеру. Для випилювання внутрішніх контурів орнаменту деталей потрібно в них зробити отвори. Для цього тонким шилом з ручкою проробляють отвори у фанері для пилочки. У такий отвір знизу фанери вставляють верхній кінець пилочки і закріплюють його у верхньому затиску, а нижній кінець пилочки закріплений у нижньому затиску. Щораз треба не забувати здавлювати рамку лобзика для натягу пилочки. Шило буде входити у фанеру з меншими зусиллями, якщо кисть руки із шилом буде робити обертальні рухи (одночасно з натиском, що проколює).

 Отвір у фанері для пилочки можна також зробити невеликим дрилем з діаметром свердла 2 мм. Рекомендується також отвір розміщати в середині контуру, що випилюється, і не близько від лінії контуру, щоб виникаючі дрібні тріщинки навколо отвору були вилучені від лінії пропилу.

Випилювання варто починати із середніх контурів орнаменту. Працювати потрібно при гарному освітленні, щоб уникнути помилок і сходів з лінії малюнка.

При роботі з лобзиком треба сидіти не згинаючись, перерви для відпочинку треба робити через  20 - 30 хв.

Утворений деревний пил після роботи потрібно змітати щіткою-зміталкою і приміщення провітрити.

 Щоб після обробки деталі міцно трималися і не розпадалися, треба отвори для шипів випилювати, виходячи з товщини узятої для роботи фанери. При обробці шип повинен входити в паз з легким зусиллям.   Іноді можна з'єднувати деталі «у замок».  Пази варто випилювати трохи менше потрібного розміру, шипи - більше. Підгонку відповідних з'єднань варто робити невеликими напилками або надфілями і шліфувальним папером.

Надфілі або невеликі напилки із середньою насічкою необхідно мати для зачищення країв зовнішніх і внутрішніх пропиляних контурів. Напилків (надфілів) як мінімум треба три: круглий, плоский і тригранний. Рух напилком (надфілем)  при зачищенні по краю пропила краще робити під гострим кутом.

Для зачищення поверхні фанери після випилювання використовують дерев'яні бруски розміром 100X150 мм, обгорненим шліфувальним папером.

  Випиляні і зачищені деталі треба зібрати без клею для перевірки правильності виготовлення, після чого деталі роз'єднати і, змазавши клеєм шипи, - зібрати. Зібраний на клею виріб краще зв'язати міцною ниткою і покласти на просушування. Склеювати деталі можна будь-яким клеєм для дерева, але краще використовувати світлі сорти клею (найкраще - ПВА), швидкосохнучі і не залишають плям. Також можна рекомендувати казеїновий клей, особливо міцний і водостійкий.

Завдяки цьому ви зможете виготовляти не лише іграшку «Півник» чи «Брилок для ключів» але й багато інших цікавих виробів з фанери.

 

 

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку(2хв):

- вміти виконувати етапи і правила пиляння лобзиком;

- випиляти по контуру виріб .

 

V. Практична робота(26хв).

Завдання.

1.Випиляти лобзиком по контуру розмітки.

 

6. Вступний інструктаж

До початку роботи методом розповіді або інтерактивною вправою «Броунівський рух» ознайомити учнів з наступним матеріалом:

столярні вироби, особливо з фанери, що мають криволінійні обриси, неможливо випиляти столярною ножівкою, як це є у нашому випадку з іграшкою «Півник». У таких випадках користуються лобзиком.

У ході демонстрації звернути увагу учнів на такі моменти:

  • лобзик беруть за ручку правою рукою;

  • пересувати лобзик потрібно повільно;

  • заготовку, яку пиляють, міцно притискують лівою рукою до підставки;

  • на згинах контуру фанеру повільно повертають, не припиняючи руху в пропилі;

  • коли пилочка займе потрібний напрям, можна пиляти далі по лінії.

6.1 Поточний інструктаж

Під час роботи звертати увагу учнів на те, щоб:

  • лобзик тримати перпендикулярно до заготовки;

  • під час роботи сидіти прямо;

  • станок лобзика повинен рухатись на рівні плеча працюючого;

  • пиляти рівномірно, не натискаючи сильно на пилочку, щоб вона не зламалась;

  • тиск на пилочку може бути таким, як на олівець під час малювання;

  • через кожні 8-10 хв робити перерву для того, щоб пилочка охолола.

6.2 Заключний інструктаж:

  • знову звернути увагу дітей на дотримання правил безпеки (повторюють учні методом «незакінчене речення» - кожен по черзі завершує речення: «Під час роботи необхідно…»);

  • перевірка виконаного завдання;

  • визначення найкращого виробу.

 

VІІ. Підсумок уроку(5хв).

7. Рефлексія

1. Що робили на уроці? Що вдалося найкраще?

2. Над якими уміннями ще необхідно працювати?

7.1 Заключна частина:

  • виставлення оцінок за роботу на уроці;

7.2 Домашнє завдання:

  • розмалювати виріб;

  • підготувати інформацію про відомих майстрів, які займаються випилюванням.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-tumblr
  • w-youtube
bottom of page