top of page

Фотоальбоми

Дидактичний та етнографічний матеріал по таких модулях:

"Інкрустація","Геометрична різьба",

"Пластична різьба","Випалювання".

  Матеріалом для виготовлення вир
Мобів служить деревина різних порід дерев. Найкращою деревиною вважається сере-динна частина стовбура, в якій найменше природних вад. Усі дерева поділяються на дві групи — листяні і хвойні. До листяних належать дуб, бук, граб, клен, явір, береза, ільм, в'яз, берест, вільха, липа та плодові дерева горіх, черешня, груша та інші. 

  Хвойні породи — сосна, смерека, ялиця, кедр, тис, модрина та інші. За своїми фізико-механічними властивостями дерева поді-ляються на цінні та малоцінні породи. До цінних порід нале-жать дуб, ільм, в'яз, берест, клен, горіх, черешня, груша, явір. Цінні породи дерев — це переважно ядрові, окрім груші і явора, у яких спіла частина деревини — ядро — завжди темніша від заболоні і виділяється інтенсивністю природного ма-люнка текстури. Текстура — природний малюнок деревини, що утворюється при перерізі річних шарів і серцевинних променів. Залежно від породи, деревина має різну твердість, щільність, пластичність та інші властивості.

  Для виготовлення виро-бів під оздоблення різьбою чи інкрустацією підбирається де-ревина із слабо вираженою текстурою, доброю пластичністю, щільністю, яка легко ріжеться різцем. Цим якостям відповідає деревина груші, явора, вільхи, берези, бука. Однак за відсут-ності названих матеріалів можна застосовувати й інші. Матеріал для виготовлення виробів повинен бути сухим, мати не більше 8-12% вологості. При такому стані деревина не ко-робиться, не тріскається і добре обробляється.

Випалювання

Різьба по дереву


 Головним інструментом для різьби є різець. На початку ви-никнення різьби основним різцем служив звичайний ніж, який довгим час виконував подвійну функцію. У хатніх потребах він використовувався як необхідне знаряддя побуту, у руках май-стра був інструментом. Ножем робили помітки на сволоках, стелинах, одвірках (зарубки на пам'ять), і лише згодом він перетворився на інструмент різьбяра та скульптора. За допомогою ножа прикрашали вироби домашнього вжитку — полиці, лави, мисники, скрині, ліжка, шафи, вози, ложки та інше Але йшов час, і майстер помітив, що можливість такого інструменту обмежена, людина прагне економити час, швидше виконати замовлення, і це спонукає її до винахідництва.Так появляються різці різного профілю, спеціальні різці та пристосування. Вже в часи Шкрібляка майстри мали по два-три десятки різних різців. Найпростіший прямий різець — «рівнак». Він має пряме вістря різної ширини

(10 — 20-25 мм). Застосовується для затинання вибраного і підібраного фону, зарубування гнізд під вставки інкрустації. Косий різець — «косак» — має вістря, зрізане під кутом 45-75 градусів, шириною 5-15 мм. Застосовується для виконання мотиву «ширинки», «півширинки», різьблення «копаничок». «Городничок» має вістря, зрізане з обох сторін під кутом + 45 градусів до центру. Застосовується для різьблення квадратних та ромбовидних копаничок. Характерним для всіх трьох видів різців є те, що загострю-ються вони з обох сторін під кутом 15-20 градусів. Вибирачі прямі і клюкарза. Застосовують для вибирання фону при виконанні різьби та Інкрустації. Ширина леза 1-5 мм. Прямі вибирачі загострюються з однієї сторони, як стамеска, а клюкарза — зверху. Різці півкруглі — «пшеничка», «фасулька» — мають поло-ге, злегка вигнуте вістря завширшки 5-20 мм. Застосовуються для різьблення елементів «колосок», «фасульки» та для інкрустації аналогічних елементів. «Підківка» — різець з малим радіусом заокруглення, шириною 3-15 мм. Застосовуються для різьблення орнаменталь-ного мотиву «підківка», «жолобки», «парканець», «копитця», «слізка». «Різчики» — квадратні і ромбовидні, розміром 5-15 мм. Застосовуються для різьблення зубців, зарубування гнізд під інкрустацію квадратних та ромбовидних елементів. Фучок «фуджок» (трикутний, півкруглий) для виконання прямих орнаментальних ліній, «ільчастого письма», «сіканця», «драбинки» та інших.

Випалювання

 

Випалювання по дереву. Процес випалювання полягає в тому, що деревина, нагріта до 150 ... 170 °С, обвуглюється і набуває кольору від світло-жовтого до темно-коричневого. Цей процес може відбуватись і внаслідок дії кислот на деревину. Таку властивість деревини використовують для декоративного опорядження. Залежно від способу обробки випалювання буває таких видів: піротипія (гаряче друкування), пірографія (гаряче рисування), випалювання відкритим вогнем або тертям деревини об деревину на токарному верстаті, випалювання кислотами.

Пластична різьба

 Більш складними по виконанню видами є рельєфне й скульптурне різьблення Перша підрозділяється залежно від ступеня висоти фігур, що виступають над поверхнею, на барельєф і більш високий - горельеф. Цими способами найчастіше зображуються фігури тварин, птахів і ін. Скульптурна (кругла) різьблення відрізняється від рельєфною ще більшою опуклістю зображуваних предметів і фігур. На підлокітниках стародавніх крісел і інших виробів саме так вирізують голови левів, оленів, коней, птахів. У цьому випадку фігури майже повністю відділяються від тла й стають скульптурою. Брекет система исправление прикуса. Ортодонтия - Исправление прикуса. . Для цих видів різьблення застосовується спеціальний інструмент: напівкруглі й круглі стамески, вигнуті рашпілі, різці із профільною ріжучою крайкою. Для первинної, грубої обробки необхідні лобзикові пилки, звичайні стамески із прямим або скошеним лезом, долота, ножі для точного й гарного різьблення має значення заточення різців. Ріжуча частина стамески повинна бути заточена під невеликим кутом і добре спрямована на бруску й ремені до дзеркального блиску, як бритва. Тоді й зрізи деревини будуть гладкими, злегка блискучими. У перших досвідах плоского геометричного різьблення можна обійтися всього одним інструментом - різаком, переточеним з короткої стамески шириною не менш 15 мм або зробленим з ножівкового полотна по металу подібно шевському ножу. Ручка різака робиться прямокутної форми, тільки на крайках утворюються під тупим кутом фаски. Інструмент із круглою гладкою ручкою важко втримувати точно в напрямку різання Матеріалом для різьблення може бути будь-який відрізок дошки товщиною не менш 10 мм, добре висушений, без тріщин, сучків і механічних ушкоджень, із гладкою поверхнею. Широкі заготовки краще склеїти з декількох вузьких брусків однієї породи дерева й з однорідною структурою. Для прорізного різьблення, що відбувається непрозорим покриттям, придатна деревина будь-яких порід. . Малюнок наскрізного різьблення роблять на аркуші білого паперу, а потім через копірку переводять на дерев'яну поверхню. Невеликі заготовки можна розмічати для геометричного різьблення відразу на поверхні, це ставиться й до наскрізного різьблення лиштв і інших виробів архітектурного значення. Для повторюваного малюнка доцільно виготовити картонний або фанерний шаблоне.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-tumblr
  • w-youtube
bottom of page